Derin Demokrasi – Deep Democracy ders notları

Geçtiğimiz aylarda beni epey etkileyen bir eğitime katıldım: Derin Demokrasi (Deep Democracy). Bu kavramı çatışma çözümü ve uzlaşma üzerine geliştirilmiş bir yöntemler / yaklaşımlar dizisi olarak tanımlamak mümkün.

İşim gereği sık sık çatışan çıkarlar, bireyler ve ekiplerle çalışıyorum. Güçlü karakterler, üzerine haklı mı haksız mı değerlendirmesi yapılan fikirler, doğru mu yanlış mı tartışmaları yapılan kararlar, çatışan görüşler; hepsinin ortak noktası bir uzlaşmaya ihtiyaç duyulması.

Derin Demokrasi üzerine de epey düşündüm, yukarıda bahsettiğim nedenlerle bugün yaptığım danışmanlık ve koçluk işine içerik olarak uygun, destekleyici ve hatta bugünün çağdaş dünyasının gündemine de çok uygun buldum. Ve oturup ders notlarımı aşağıdaki gibi bir haritaya döktüm. Fazla detay vermiyorum, eğitimi merak edenler gitsin derim.

Ama konunun temel kavram ve araçlarını özetlemek gerekirse durum aşağıdaki zihin haritasında olduğu gibi:

Deep_Democracy

Reklamlar

Yayınlayan

Yalçın Arsan

Danışman. Koç. Mentor. Fikir ve yöntem üreticisi. Birey ve kurum geliştiricisi. Değişim tetikleyicisi. Görüş paylaşımcısı. Doğru sorgulayıcısı. Hoşgörü destekçisi. Dünyanın daha iyi bir yer olması için kendine de görev düştüğüne inanan bir idealist. Teknoloji, spor ve müzik düşkünü. "Nasıl yapalım?" sorusunun muhattabı.

Yanıt bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s