Medyanın fonksiyonu kaldı mı?..

Medya’nın (özellikle de sosyal medyanın) teorik olarak şöyle bir fonksiyonu var aslında: Hükümetin ürettiği yaklaşımları algılayıp ona olumlu/olumsuz reaksiyon göstermek + bunun hükümet üzerinde bir etki yaratması + gelen tepkilere göre yaklaşımlarında / kararlarında revizyonlar yapıp yeniden sunması + yeni ürettiği çözümlere ne tepki geliyor, ona bakması.

Yani bir iletişim döngüsü aslında medya. Sonra da bu döngünün (buna siyasi diyalog da denebilir) devam etmesi, tepkiyi dikkate alarak kendini sürekli iyileştiren bir süreç olması.

Bugünkü medya ise çok farklı bir amaçla kullanılıyor: Bir gündeme hizmet eden, stratejik mesaj verme kaygısı ile halkla temas etme amacından uzaklaşmış, kendi doğrusunu dayatmaya çalışan bir propoganda aracı. Sadece bu durum bile siyasi yapıların halktan ne kadar koptuğunu anlamaya yeterli. Diyaloğun bittiği, herkes kendi doğrusunu dayatmaya çalıştığı, binlerce kanaldan ilerleyen bir iletişimsizlik kaosu yaşıyoruz.

Dinlemeyin bu iletişimsizliği, kızmayın olan bitene ve koruyun kendinizi: Sonu yok bunun. Sizi temsil eden bir yönetim iradesi olmadığını kabullenmenin, bu temsiliyet hakkını geri kazanmanın yollarını arama zamanıdır…

Reklamlar

Yayınlayan

Yalçın Arsan

Danışman. Koç. Mentor. Fikir ve yöntem üreticisi. Birey ve kurum geliştiricisi. Değişim tetikleyicisi. Görüş paylaşımcısı. Doğru sorgulayıcısı. Hoşgörü destekçisi. Dünyanın daha iyi bir yer olması için kendine de görev düştüğüne inanan bir idealist. Teknoloji, spor ve müzik düşkünü. "Nasıl yapalım?" sorusunun muhattabı.

Yanıt bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s