Başaramamanın nedenleri

Başarılı olmanın sırlarını açıklayan çok olur ama aslında başarısızlıktan pek bahsedilmez. Başarının nedeni pırıltılı, hakkında konuşmak da eğlencelidir. Başarısızlıklar ise üzerine konuşulmayan, tatsız tecrübeler olarak yerini alırlar hayatlarımızda. Nedenleri ise bulanık ve görecelidir. Hakkında fikir yürütülebilir, ama pek hemfikir kalınamaz. Ben kendimce denedim başaramamanın temel nedenlerini sıralamaya. Yedi tanesi paylaşacak kadar somut ve canlı göründü gözüme. Buyrun:

  1. Yeterince başarısızlık yaşamamış olabilirsiniz: Eğer durum böyleyse denemeye devam. Bolca başarısızlık, başarının en ciddi garantisidir.
  2. Başkalarının sizin hakkınızda ne düşündüğüne önem veriyor olabilirsiniz: Eğer durum böyleyse bunu halletmek biraz daha zor (zihinsel engeller var) ama imkansız değil. Eğer yaptığınıza inancınız tam ise, kimsenin siz ve yaptıklarınız hakkınızdaki görüşüne aldırmayın. Zaman kaybı.
  3. Sandığınızdan daha az zeki olabilirsiniz: Eğer durum buysa öğrendikleriniz, kendi yetkinliklerinizi muhakeme etmeye yetmiyor demektir. Bu durumda aldığınız eğitimi unutun. Öğrenmeye baştan başlayın. Sandığınızdan daha kolay ve hızlı olacağını göreceksiniz.
  4. Okumuyor olabilirsiniz: Dünyayı anlamak için ekonomiyi kavramak, politikayı yorumlamak ve teknolojiyi kullanmak gerekir. Bunları yapmak için ise bol bol okumak. Okumuyorsanız hiç, ama hiç şansınız yok. Hemen okumaya başlayın. Çok okuyun. Ama çok…
  5. Merakınız az olabilir: Ana akım medya, insanı meraksız, uyuşuk ve tek tip dünyanın esiri yapar. Survivor izletir, pop müzik dinletir, Candy Crush oynatır. Hayatta her şey yolunda izlenimi verir. Başarı için ise tatmin edilemez bir merak gerekir. Bir an önce hayatı, dünyayı ve bilmediklerinizi merak etmeye başlayın…
  6. Yeterince soru sormuyor olabilirsiniz: Otoriteyi sorgulamıyorsanız kendinizi de sorgulamıyorsunuz demektir. Beyin bir kastır, çalıştırdıkça gelişir ve soru ile beslenir. Sorun. İnanmayın bir daha sorun. Beğenmeyin bir daha sorun. Öğretilen hiç bir şeye inanmayın, soru sorun ve yanıtları için elde ettiğiniz bilgiye, aklınıza ve sağduyunuza güvenin.
  7. Gerçeklerle yüzleşemiyor olabilirsiniz: Gözünüzün önündekini görmüyor olabilirsiniz. Görüyor ama anlamlandıramıyor olabilirsiniz. Anlamlandırıyor ama hayatın diğer boyutlarıyla ilişkilendiremiyor olabilirsiniz. Acele etmeyin. Gördüklerinizi yorumlamadan önce tüm çıplaklığı ile görün. Gözünüz, aklınız ve kalbinizle beraber görün. Sonra da kabullenin. Kabullenin!…

Böyle işte. Başaramıyorsanız nedeni bunlar olabilir. Başka şeyler de… Benim düşünebildiklerim bunlar.

Kimbilir sizlerde neler var?.. Yazın bana, buraya, konuşalım…

Reklamlar

Yayınlayan

Yalçın Arsan

Danışman. Koç. Mentor. Fikir ve yöntem üreticisi. Birey ve kurum geliştiricisi. Değişim tetikleyicisi. Görüş paylaşımcısı. Doğru sorgulayıcısı. Hoşgörü destekçisi. Dünyanın daha iyi bir yer olması için kendine de görev düştüğüne inanan bir idealist. Teknoloji, spor ve müzik düşkünü. "Nasıl yapalım?" sorusunun muhattabı.

Yanıt bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s