ERC – Avrupa Ralli Şampiyonası

ERC (Avrupa Ralli Şampiyonası), WRC (Dünya Ralli Şampiyonası)’na oranla biraz daha mütevazi olmakla beraber Avrupa çapındaki en büyük ralli şampiyonası. En önemli özelliği de “promoter” (iletişim hakları sahibi) kurumun Eurosport olması. Discovery grubunun sahibi olduğu Eurosport dünya çapında en çok izlenen spor kanalı olarak öne çıkıyor.

Bu durum aslında Eurosport’un neden WRC’yi yayınlamadığını (benim gibi) merak edenlere de yanıt niteliğinde: Özellikle son on yılda herhangi bir sporun sportif boyutundan da önemli hale gelen iletişim haklarının sahibi olmak, bir anlamda o sporun ticari açıdan sahibi olmak olarak da yorumlanabilir.

Ben yıllardır hem WRC hem de ERC’yi ikisini de takip ediyorum; üretici markaların tercih ettiği WRC’deki gösteriş ERC’de şimdilik yok ama özellikle yerel yarışçılar açısından çok daha ulaşılabilir ve bu açıdan da Avrupa özelinde en az dünya ralli şampiyonası kadar ilgi gördüğünü söylemek pek yanlış olmaz. Futboldan anlamam ama şöyle bir benzetme yapılıyor: “ERC Avrupa (UEFA) Kupası, WRC Şampiyonlar Ligine benzer.”

2016 yılından bu yana ERC’nin daha geniş kitlelere ulaşması için Eurosport özellikle bastırıyor: TV reklamları, web uygulamaları, canlı yayınlar gibi çok sayıda görsel kanal var izlemek için. Tabi şampiyonanın yarattığı turizm etkisini de göz ardı etmemek gerekir: Bir çok ülkeye yarışları izlemek için binlerce turist gelmesinin yanında takımlar, sürücüler, teknik ekipler, basın ve daha bir çok farklı topluluk sezon boyu 8 ayrı Avrupa ülkesine seyahat ediyor. Bunun ne büyük bir ekonomik fayda olduğunu yazarak anlatmak zor, yerinde görmek lazım.

ERC hakkında kısa kısa:

2017 yılında Avrupa Ralli Şampiyonası’nda iki önemli tema vurgulanıyor: Takımlar ve gençler şampiyonaları. Bu iki kategorideki katılımın artması için büyük çaba var ERC yönetiminde. Benim de bir parçası olduğum Castrol Ford Team Türkiye bu sezon kayıt yaptıran 18 takımdan biri. Benzer şekilde 27 (U27 — under 27) ve 28 (U28) yaş altı iki ayrı gençler şampiyonası var bu yıl. U27 kategorisi sadece iki tekerlekten çekişli araçları kapsıyor, U28 ise dört çeker araçlara da açık olan gençler kategorisi.

Bu sene ERC yönetimi “Got talent? Prove it!” — “Yetenekli misin? Kanıtla o zaman!” şeklinde bir slogan kullanıyor. Yani genç kesimin teşvik edilmesi çabası net olarak görülüyor.

Takımlar iki ayrı şekilde puan alabiliyorlar: İki ve dört tekerlekten çekişli araçların kendi içinde yapılan klasmanları dikkate alınıyor. Bizim ekibimiz her iki kategoride de aracı olan nadir takımlardan biri. Bu açıdan, eğer her şey yolunda giderse, takımlar şampiyonluğunda iddialı olabileceğimizi düşünüyoruz. Amaç elbet sürücüler şampiyonasında da rekabetçi olmak ancak bizim sürücülerimizin Avrupa’lı rakipleri karşısındaki tecrübe eksikliğini dikkate alırsak bu arayı ne kadar hızlı kapatabileceklerini şu an için kestirmek zor.

Şampiyona FIA tarafından belirlenen sıkı teknik kurallarla yönetiliyor. R5 diye tabir edilen 4×4 araçlar ve R2 olarak tabir edilen önden çekişli 1600 cc’ye kadar motor hacmine sahip araçlar çoğunlukta. Gençler (U27) kategorisi hariç tüm katılımcılar her yarış en fazla 18 lastik tüketebiliyorlar. U27 katılımcıları ise 12 lastikle sınırlı.

Son dönemde ilgili çeken FIA FormulaE’den sonra bu sezon ERC’yi de yerinde ve yakın takip edeceğim. ilgilenenlere duyurulur…

Reklamlar

Yayınlayan

Yalçın Arsan

Danışman. Koç. Mentor. Fikir ve yöntem üreticisi. Birey ve kurum geliştiricisi. Değişim tetikleyicisi. Görüş paylaşımcısı. Doğru sorgulayıcısı. Hoşgörü destekçisi. Dünyanın daha iyi bir yer olması için kendine de görev düştüğüne inanan bir idealist. Teknoloji, spor ve müzik düşkünü. "Nasıl yapalım?" sorusunun muhattabı.

Yanıt bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s