Köyde doğal ev yapma hevesi

Geçen yıl Behramkale’de bir köy evi aldık. O günden bugüne araştırıyoruz bunu nasıl adam edelim, yaşanır hale getirelim diye. Okuyoruz, soruyoruz, atölye çalışmaları araştırıyoruz, mimarlarla çalışıyor ve hatta projelendiriyoruz. Hala netleştiremedik ne yapacağımızı, ne zaman ve nasıl işe başlayacağımızı. Ama epey bir bilgi birikimimiz oldu, olmaya da devam ediyor. Baktık ki kayıt altına almayınca kayboluyor detaylar, kaydedelim ki bir işe yarasın, biz keşfettikçe başkasına da faydalı olsun istedik. Umuyorum bu bir yazı dizisi olacak zaman içinde. Buyrun, okuyun, istediğiniz gibi faydalanın.

İlk adım: Yıkalım mı onaralım mı?

Böyle bir projede öncelike şu soruyla karşı karşıyasınız: Onaralım mı yoksa baştan mı yapalım? Çok düşündük bunun üzerine ve ilk aşamada şuna karar verdik: Bir mimarla çalışıp kontrollü şekilde ilerleyelim, uygun bir takvimle evimizi yapalım.

Ve yaklaşık 4 aylık uzun ve epey gitti geldili bir süreç sonunda karşımıza yıkıp yeniden yapma senaryosu üzerine kurulu şöyle bir proje çıktı ortaya:

Her şey çok güzel, her şey şahaneydi.

Aslında fazla şahane: Mimarımız Tolga istediğimiz her şeyi doğru anlayıp projelendirdi ama bütçesi bizim hedefimizin tam 3 misliydi! Daha kötü haber: Henüz ilk hesap aşamasında böylesi bir sapma demek, muhtemelen sonraki adımlarda daha da büyük bir fark olacağının bir işaretiydi aslında.

Yani olmayacak bir işe giriştiğimizi, süreç başladıktan yaklaşık 5 ay sonra fark ettik 😦

Sil Baştan

Durum böyle olunca iş başa düştü, yani sil baştan bir yaklaşımla evimizi daha düşük bir bütçeyle yapmanın yollarını aramaya, farklı yaklaşımlar araştırmaya başladık. Kerpiç evlerden kum torbalarıyla yapılan evlere, hafif çelik bazlı imal edilen hazır prefabrik evlerden ağaç evlere kadar geniş bir yelpazede yer alan çok sayıda seçenek değerlendirdik. Bu süreç hala devam ediyor (bu satırları Temmuz 2017’de yazıyorum).

Ve dün düşünürken fark ettim ki daha da devam edecek, hatta evi yapıp bitirsem de, farklı ölçek ve içerikle de olsa bu arayış devam edecek, yaşadığınız yerle ilgili beklentilerinizin tam olarak çözülmesi ve bitmesi diye bir durum yok. Diğer fark ettiğim bir önemli nokta da seçeneklerin sonsuzluğu ve çokluğu. Bu öyle önemli bir boyut ki sizi aramaktan soğutma potansiyeli taşıyor. Birbirinden çok farklı yollar hepsini birden değerlendirmeyi zorlaştırıyor, öyle olunca da bu sevdadan vazgeçip işi bir bilene yaptırma eğilimi artıyor insanın; beynimiz belli bir seviyeden fazla bilgiyi bir anda işleyip faydalı hale getirmekte zorlanıyor.

20170625_201825

Bu nedenle karşılaştığım bilgi ve yöntem seçeneklerini kendi açımdan faydasına göre değerlendirerek sınıflamak ve kaydetmek istedim. Açıkçası bu sürecin ne kadar süreceğini tahmin edemiyorum, ama son 6 ayda yaşadıklarım bana ağır adımlarla gideceğini ve en az 1 yıl sürecek bir döneme baktığımızı söylüyor. Bakalım göreceğiz…

 

 

 

Bu yazı büyük bir onarıma girişmeden geçireceğimizi varsayarak evimizin içine bir boya badana yaptırdık, banyosunu ve güneş enerjisi ile çalışan sıcak su sistemini baştan yaparak onardık. Evi ne hale getireceksek getirelim bunların zaten gereken yatırımlar olduğunu düşündük. Henüz evimizde yaşamıyoruz ama sık sık gidip eşya taşıyor ve basit onarımlar yapıyoruz.

Meraklısına: Önümüzdeki hafta sonu (14 Temmuz’da) Ormanda Ev Yapımı isimli bir atölye çalışmasına katılıyorum. Bu atölye programının detaylarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bu çalışmadan sonra evin yapımı ya da onarımı ile ilgili daha net bir yön çizebilmeyi umuyorum. Şimdilik her ihtimal masada ama bina o kadar kötü durumda ki nereye elimizi atsak elimizde kalıyor. İlk aşamada aklımdan geçen binanın bir kısmını kademeli olarak yıkıp sadece kritik (tuvalet, mutfak ve giriş gibi) alanlarını koruyarak yeni ve daha nitelikli bir yapıya dönüştürmek.

Nasıl mı yapacağız? Bu sorunun yanıtı henüz ben de bilmiyorum. Bu bir keşif süreci, yanıtları buldukça paylaşacağım.

Merak edenler izlemeye devam etsin, etmeyenler bize şans dilesin 😉

Reklamlar

Yayınlayan

Yalçın Arsan

Danışman. Koç. Mentor. Fikir ve yöntem üreticisi. Birey ve kurum geliştiricisi. Değişim tetikleyicisi. Görüş paylaşımcısı. Doğru sorgulayıcısı. Hoşgörü destekçisi. Dünyanın daha iyi bir yer olması için kendine de görev düştüğüne inanan bir idealist. Teknoloji, spor ve müzik düşkünü. "Nasıl yapalım?" sorusunun muhattabı.

One thought on “Köyde doğal ev yapma hevesi”

Yanıt bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s